
Хмарні технології у фармацевтичній галузі
31.08.2023З моменту появи в технологічному секторі понад десять років тому хмарні технології поширилися на широкий спектр галузей, які цінують стійкість, швидкість та масштабованість інформації, тобто все те, що забезпечують хмарні сервіси без необхідності значних фінансових вливань. Провідні медико-біологічні компанії відкривають для себе потенціал хмари у забезпеченні аналітики, автоматизації, стандартизації процесів у глобальних операціях та інші переваги. Це пояснює те, що нещодавні угоди з хмарними сервісами у різних сферах охорони здоров'я зробили значну частку галузевих інвестицій в ІТ.
Хмарні програмні рішення взяли на себе кілька різних завдань у фармацевтичній промисловості. Їхнє впровадження гарантує підвищення якості даних для підтримки продажів або надання менеджерам різних способів зв'язку та передачі без обмеження географічними кордонами. Хмара також спрощує процес злиття компаній, у якому неминуче виникає необхідність агрегування даних між розрізненими комп'ютерними системами. А актуальна та точна інформація про запаси продукту, контактні дані лікарів, соціальні мережі, допомагає уникнути дублювання інформації та значно підвищує ефективність фахівців з продажу.
Природно, що як і у разі будь-якого відносно нового технологічного рішення, зберігаються проблеми з безпекою та дотриманням нормативних вимог. Незважаючи на потенціал хмари для забезпечення максимальної безпеки даних, неправильні уявлення про ризики та підводні камені, як і раніше, затьмарюють уявлення про те, наскільки корисною може бути ця технологія. Тут важливо реально зважити всі переваги хмарних обчислювальних рішень з потенційними недоліками та розглянути способи покращення та оптимізації платформ у майбутньому. Завдяки можливості контролювати бюджет на всіх етапах та забезпечувати аналітику даних «на льоту», хмарні рішення знаходяться на хвилі популярності та стають ключовим предметом обговорення керівників підприємств у медико-фармацевтичній галузі.
Типи хмарних обчислень
По-перше, важливо обговорити відмінності між хмарними сховищами та хмарними обчисленнями. Перші являють собою модель мережі онлайн-сховищ даних, де ці дані зберігаються і розміщуються на сторонньому сервері, а другі включають програмне забезпечення в систему зберігання та надають механізми для управління даними.
Розрізняють 4 типи моделей розгортання хмарних обчислень з різними можливостями в залежності від цілей користувача:
- Приватна хмара (один орендар) – виключне використання хмари однією організацією, керованої або організацією, або третьою стороною. Цей тип цінується компаніями, які зберігають суворо конфіденційну інформацію, оскільки така хмара має найвищий рівень безпеки.
- Мультихмара – виключне використання певною спільнотою користувачів з організацій із загальними цілями, керованими однією або декількома організаціями.
- Загальнодоступна хмара – відкрите використання широкою публікою, що розташоване на території постачальників хмарних послуг та кероване державною організацією чи бізнесом.
- Гібридна хмара – інтеграція двох або більше окремих хмарних інфраструктур (приватних або загальнодоступних), які залишаються окремими об'єктами. Вони пов'язані стандартизованою технологією, що забезпечує переносимість даних та додатків.
Коли ці хмарні системи порівнюються з традиційними обчислювальними підходами в управлінні бізнес-процесами, стає зрозумілим, що їхні можливості виходять за рамки можливостей попередніх підходів. Гібридна хмарна інфраструктура також може включати злиття хмарних систем із традиційними ІТ, що робить цю модель популярною на великих підприємствах. Такі хмарні інфраструктури є гнучкими та масштабованими, тому вони добре підтримують комплексні бізнес-послуги.
Переваги хмарних технологій для фармакології
Незалежно від конкретної ролі в галузі охорони здоров'я, очевидно, що глобалізація зробила необхідною умовою взаємодію з цілою низкою партнерів, включаючи біотехнологічні фірми, дослідні лабораторії та академічні установи, розташовані у будь-якій точці світу. А хмарні технології дозволяють інтегрувати та стандартизувати ці інформаційні потоки для створення дійсно ефективної та оптимізованої платформи для спільної роботи.
Впевненість в цінності хмари сьогодні поширена досить широко, але часто немає чіткого розуміння того, в чому саме полягають переваги для конкретної компанії і як їх отримати. Це призводить до помилкових стратегій та неправильної реалізації. Одне з найпоширеніших припущень полягає в тому, що основна цінність хмари полягає в оновленні ІТ та зниженні витрат на технології. Насправді найбільші переваги дає впровадження бізнес-інновацій за рахунок покращень у галузі автоматизації, стабільності та аналізу даних.
-
Масштабованість
Хмара надає фармацевтичним компаніям більшого контролю над своїм потенціалом масштабованості. Хмарні обчислення дозволяють використовувати рішення «включай і працюй», яке дозволяє компаніям використовувати необхідні послуги в будь-якому місці і на будь-якому пристрої. Це також дозволяє командам швидко збільшуватися або зменшуватися залежно від проекту та включати співробітників, які перебувають у будь-якій точці світу.
-
Звіти у реальному часі
Хмарні звіти надають високоякісні дані для моніторингу, роблячи їх доступними у реальному часі без затримки передачі. Менеджери негайно одержують оповіщення про серйозні небажані явища, що дозволяє швидко приймати рішення.
-
Різноманітність пристроїв
Можливість доступу до даних з будь-якого цифрового гаджета, наприклад мобільного телефону, ноутбука, планшета або робочої станції. Це означає, що фізичне місце проведення дослідження, учасників та даних не мають географічних кордонів.
- Оптимізація витрат
Витрати бюджету на статтю ІТ знижуються завдяки хмарним рішенням, оскільки немає необхідності орендувати місце для зберігання серверів. Крім цього, готове до використання програмне забезпечення, що постійно оновлюється, саме по собі економить час усім ланкам бізнесу.
Підприємства можуть отримати величезну вигоду з хмари як за рахунок оптимізації витрат, так і інших бізнес-варіантів використання. Так, аналіз міграції фармацевтичних та медичних технологічних компаній у хмарні системи демонструє економічний приріст на 9-10%.і
Багато великих фармацевтичних компаній вже впровадили хмарні обчислення. Так, GlaxoSmithKline зараз використовує хмарну платформу Accenture для прискорення процесів розробки лікарських препаратів. А Pfizer оголосила про партнерство з Oracle, щоб спростити керування даними для внутрішніх та зовнішніх клінічних випробувань. При цьому, хмара однаково підходить як для малих і середніх фармацевтичних компаній, так і для більших гравців, тому що вона дозволяє керувати даними віддалено і за набагато нижчою ціною.
Зверніть увагу, що не тільки дослідження та розробки можуть отримати вигоду з хмари. Вона може дати підприємствам цінну інформацію, необхідну для покращення продажів, та спростити процеси співпраці між компаніями-партнерами без проблем, які часто виникають через розрізнені ІТ-системи.
Загальні проблеми при міграції у хмару
Недостатнє розуміння суті хмарної системи
Як правило, найбільшою перешкодою для керівників під час переходу на хмарні технології є здатність подати переконливе економічне обґрунтування впровадження хмарних технологій. Крім того, багато організацій стикаються із затримками зростання через процес переходу або отримують менше переваг, ніж очікували. Причини таких розчарувань включають помилкові припущення про те, в чому полягає справжня цінність хмари, появу непередбачених технічних перешкод, відсутність стандартів, що створює ризики для безпеки, стабільності та відповідності вимогам, труднощі з поширенням використання хмари на всі сфери бізнесу. Це особливо вірно щодо фрагментованого середовища досліджень та розробок, характерного для багатьох фармацевтичних компаній.
Захист даних, безпека та відповідність вимогам
Традиційні підходи до кібербезпеки ніколи не були розраховані на гнучкість та швидкість хмарних операцій. Саме тому провідні організації звертаються до нових підходів безпеки під час кодування, в яких стандарти кібербезпеки автоматично включаються до сценаріїв конфігурації для надання хмарних систем та розгортання коду, схильного до ризику. Це допомагає захистити дані у хмарі, підвищити безпеку системи та її цінність для бізнесу. Крім цього, компанії можуть шифрувати передачу, зберігання та обробку даних, щоб знизити ризик недотримання нормативних вимог.
Витрати на хмару
Перехід у систему хмари сам собою передбачає витрати, наприклад на перетворення планування ресурсів підприємства, якими необхідно управляти. Також необхідно враховувати витрати на паралельне керування застарілими та хмарними технологіями. Тому, щоб тримати всі дані під контролем та зменшити витрати, дуже важливо дійсно перенести, а не дублювати, всі ІТ-можливості в хмару та відключити застарілу інфраструктуру та додатки.
Навчання співробітників
Перехід у хмару в основному означає зсув технологій від добре відомих застарілих систем до сучасної архітектури та технологічних стеків. На цьому шляху дуже важливо трансформувати можливості робочої сили поряд із технологічною трансформацією. Це може бути здійснено за рахунок підвищення кваліфікації власних співробітників за допомогою зовнішньої служби підтримки під час переходу або наймання фахівців, які мають досвід у цій сфері. Перехід до хмари зазвичай полегшує залучення нових талантів, які завдяки своїм новим поглядам та методам можуть ще більше підвищити цінність бізнесу, що забезпечується хмарою.
Реальність є такою, що галузь охорони здоров’я сьогодні ще перебуває на початковому етапі впровадження хмарних технологій. Фармакологічна промисловість робить необхідні кроки для впровадження хмарних обчислень для керування усіма своїми процесами, але ще відстає з інших галузей з погляду швидкості розвитку та впровадження. Для багатьох ключовим бар'єром залишаються побоювання щодо безпеки, адже фармацевтичні компанії зберігають величезну кількість конфіденційних даних, включаючи інтелектуальну власність та інформацію про пацієнтів. Внаслідок цього необхідність захисту цих даних має першорядне значення для виживання бізнесу.
Очікується, що найближчими роками ринок хмарних технологій зазнає рекордного зростання, оскільки питання регулювання будуть усунуті, а побоювання щодо безпеки вщухнуть. Тому технологічна інфраструктура фармкомпаній, які претендують зайняти та утримувати передові позиції в галузі, має відповідати вимогам завтрашнього дня.